رویال آیسینگ

رویال آیسینگ

رویال آیسینگ

رویال آیسینگ یه کرم بر پایه سفیده تخم مرغه که برای تزیین کیک و شیرینی و بیسکوییت و قند و شکلات و … استفاده میشه. البته رویال آیسینگ استفاده های خیلی زیادی داره و بسیار کرم پرکاربردیه. غلظتش میتونه بسته به استفاده ای که میخوایم ازش بکنیم متفاوت باشه. میتونه کاملاً سفت و فرم گرفته باشه مثلا برای درست کردن گل هایی که لازمه گلبرگ با زاویه زیادی از سطح کار بایسته مثل گل رز، گلبرگ های گل رز تقریبا عمود بر سطح کار هستند پس باید آیسینگ کاملا سفت و فرم گرفته باشه. در غیر این صورت گلبرگ ها شل میشن و فرم خودشون رو حفظ نمیکنن. آیسینگ میتونه غلظت متوسطی داشته باشه مثلا برای دورگیری یا گل های معمولی که  گلبرگ ها روی سطح کار به صورت افقی قرار میگیرند و حالت سوم آیسینگ میتونه رقیق و روان باشه که اینم کاربردهای زیادی داره مثل پر کردن سطح شیرینی یا درست کردن بعضی اشکال خاص و …

غلظت رویال آیسینگ بستگی به میزان پودر قند مورد استفاده داره. هر چقدر بیشتر باشه غلیظ تر و سفت تر میشه و هر چقدر کم تر باشه روانتر میشه.

رویال آیسینگ در مجاورت هوا خشک میشه و شکل خودش رو حفظ میکنه و همین باعث میشه برای تزیین کوکی و … مناسب باشه. بعد از خشک شدن هم فرمشو نگه میداره و موندگاری خوبی داره.

مواد لازم:

سفیده تخم مرغ 2 عدد

آب لیمو ترش تازه 1 قاشق چایخوری

پودر قند 330 گرم

طرز تهیه:

پودر قند رو الک کنید. هر چقدر پودر قندتون دونه ریزتر و پودری تر باشه رویال آیسینگتون سطح صاف و صیقلی تری خواهد داشت.

الک کردن پودر قند

سفیده های تخم مرغ رو با آب لیمو ترش تازه توی یه ظرف بریزید.

آبلیمو و سفیده

با همزن هم بزنید تا مخلوط بشن و یه مقدار کفی.

هم زدن

پودر قند الک شده رو آروم آروم اضافه کنید و همزمان هم بزنید.

اضافه کردن پودر قند

ممکنه به همه ی این میزان پودر قندی که تو رسپی گفته شده نیاز نداشته باشید. اونقدری اضافه کنید که به غلظت دلخواهتون برسه.

هم زدن

غلظت رویال آیسینگ رو چک کنید. اگه قراره باهاش کوکی رو رنگ کنید میتونید اینجوری چک کنید که همزن رو از آیسینگ در بیارید. اگه آیسینگ به صورت نواری از پره های همزن بریزه و در عرض 6 الی 8 ثانیه کاملا ناپدید بشه ( با بقیه آیسینگ مخلوط بشه و سطح آیسینگ صاف بشه )، پس غلظت آیسینگ مناسبه و میتونید الان از آیسینگ استفاده کنید.

باریکه

یه راه دیگه اینه که یه کوکی رو برای امتحان استفاده کنید، مقداری از آیسینگ وسط کوکی بریزید و با یه چاقو یا قاشق کوچیک پخشش کنید به سمت لبه ها.

لبه ها

اگه آیسینگ از لبه کوکی سرازیر شد و ریخت غلظتش برای رنگ آمیزی مناسب نیست. در این صورت بهش آروم آروم پودر قند اضافه کنید و هم بزنید تا وقتی که به غلظت مناسب برسه. باز هم با استفاده از دو روش بالا غلظت رو چک کنید.

حالا اگه آیسینگ خیلی غلیظ شده و بعد از 6 الی 8 ثانیه کاملا سطحش صاف نشد باید چیکار کرد؟

چند قطره آب اضافه کنید و با همزن هم بزنید و تست کنید ببینید غلظتش مناسبه یا نه. اگه باز هم سفته، باز چند قطره آب دیگه اضافه کنید. هرگز آب رو به مقدار زیاد یک جا اضافه نکنید.

این از رویال آیسینگ مناسب برای پر کردن طرح ها.

اما اگه میخواید کار رو دورگیری کنید یا قسمتهای با جزییات بیشتر بسازید لازمه که رویال آیسینگ غلیظ تر باشه. برای دورگیری بهتره غلظت رویال آیسینگ جوری باشه که در عرض 25 الی 30 ثانیه ناپدید بشه.

دورگیری چیه و چرا دورگیری کنیم؟

دورگیری همون خطیه که موقع نقاشی میکشیم و دور یه جسم (یا مرز قسمتهای مختللف) رو باهاش نشون میدیم. مثلا وقتی میخوایم توپ بکشیم اول یه دایره میکشیم و بعد توش رو رنگ آمیزی میکنیم. برای تزیین کوکی میشه دورگیری نکرد و رنگ زمینه رو مستقیم روی کوکی کار کرد. البته  دورگیری کار رو خیلی زیباتر و شکیل تر میکنه و باعث میشه لبه های طرحتون تمیزتر و واضح تر به نظر بیان. برای رنگ کردن یک کوکی تو این روش ابتدا دور طرح رو با آیسینگ میکشیم. میذاریم چند دقیقه تا یه کم خشک بشه. بعد داخل طرح رو با آیسینگ پر میکنیم. دورگیری میتونه با رنگ یکسان با زمینه باشه یا با رنگ متفاوت. مثلا اگه میخواید طرحتون خیلی بیشتر تو چشم بخوره و به اصطلاح بولد باشه میتونید با رنگ مشکی دورگیری کنید. یک راه دیگه اینه که رنگ خطوط دور یک یا دو درجه تیره تر از رنگ زمینه باشه.

پس اگه بخوایم هم دورگیری کنیم و هم رنگ آمیزی باید چیکار کنیم؟

لازمه از هر رنگ رویال آیسینگ مورد استفاده ، دو غلظت داشته باشیم. یکی برای دورگیری و یکی برای پر کردن. اینکه چجوری رویال آیسینگ با دو غلظت تهیه و رنگ آمیزی و نگهداری کنیم رو من در ادامه توضیح میدم ولی این رو هم بگم که میتونید رویال آیسینگ رو جوری درست کنید که هم برای دورگیری مناسب باشه و هم برای پر کردن یا رنگ آمیزی. برای این کار غلظت رویال آیسینگ رو جوری تنظیم کنید که باریکه ی نوار آیسینگی که از پره های همزن میریزه توی حدود ثانیه 15 ُم محو بشه. این رویال آیسینگ رو باهاش میتونید هم دورگیری کنید و هم داخل کار رو پر کنید. البته استفاده از رویال آیسینگ با دو غلظت باعث میشه کنترل بیشتری روی کار داشته باشید مخصوصا برای دورگیری.

و اما بریم سراغ رنگ کردن رویال آیسینگ. بهترین رنگ های خوراکی برای رنگ کردن رویال آیسینگ رنگهای ژله ای هستند. رنگهای مایع غلظت رویال آیسینگ رو تغییر میدن و مناسب نیستند. هر چند خود رنگهای ژله ای هم غلظت رو به مقدار کم تغییر میدن.

وقتی رویال آیسینگتون آماده شد، به تعداد رنگی که میخواید کاسه کوچیک بیارید و آیسینگ رو توی کاسه ها بریزید.

ریختن در کاسه

توجه کنید که رویال آیسینگ خیلی زود خشک میشه، پس حین کار حتماً روی کاسه ها رو با سلفون بپوشونید.

حالا یه خلال دندون توی رنگ بزنید و بعد بزنیدش توی آیسینگ و بچرخونید و هم بزنید تا آیسینگ رنگ بگیره.

رنگ کردن

اگه به رنگ دلخواه نرسیدید باز هم با خلال دندون رنگ اضافه کنید. توجه کنید که آیسینگ رنگ شده با گذر زمان پر رنگ تر میشه پس تو اضافه کردن رنگ این نکته رو در نظر بگیرید.برای به دست آوردن رنگ دلخواه از ترکیب رنگها هم غافل نشید.

رنگ ها

وقتی دارید یه کاسه رو رنگ میکنید حتما روی کاسه های دیگه رو بپوشونید.

وقتی همه ی رنگها رو آماده کردید توی قیف با ماسوره مناسب بریزید و استفاده کنید. همونطور که تو عکس میبینید من بدون ماسوره کار کردم. میتونید با قیچی کردن نوک قیف به اندازه ی دلخواه با آیسینگتون کار کنید.

قیف

اگه بعد از تزیین از آیسینگتون باقی موند حتماً در ظرف در بسته و در یخچال نگهداری کنید. قبل از مصرف دوباره بذارید به دمای محیط برسه و بعد هم بزنید تا غلظتش مناسب بشه و استفاده کنید.

حالا یه جمع بندی کنیم:

اگه تصمیم دارید آیسینگ با دو غلظت داشته باشید بهترین کار اینه که ابتدا رویال آیسینگ رو با غلظت مناسب برای دورگیری تهیه کنید. یعنی همونجور که گفتم اونقدر پودر قند اضافه کنید تا باریکه آیسینگ بین ثانیه 25 تا 30 ثانیه محو بشه. حالا میتونید آیسینگ رو رنگ کنید. اگه بعد از اضافه کردن رنگ غلظت آیسینگ تغییر کرد با اضافه کردن یه کم پودر قند و هم زدن دوباره غلظتش رو به حالت اول برگردونید.یه مقدار از  آیسینگ رو در قیف با ماسوره مناسب برای دورگیری ( سوراخ ماسوره دورگیری کوچیکتر از ماسوره مخصوص پر کردنه ) بریزید. بقیه آیسینگ رو چند قطره بهش آب اضافه کنید و هم بزنید تا وقتی باریکه آیسینگ بین ثانیه 6 الی 8 ناپدید بشه. این آیسینگ رو هم در قیف با ماسوره مناسب بریزید و کار رو شروع کنید.

کار با رویال آیسینگ و تزیین کوکی نیاز به تمرین زیاد داره. من خودم تو این راه مبتدیم و دارم سعی میکنم مهارت کسب کنم. امیدوارم تونسته باشم با این آموزش بهتون در تزیین کمک کرده باشم. نکات رویال آیسینگ و نحوه ی کار باهاش یه بحث خیلی خیلی وسیع و مفصلیه. امیدوارم بتونم کم کم و با کسب تجربه ی بیشتر آموزش های کاملتری تو سایت قرار بدم.

چند نمونه کوکی تزیین شده با رویال آیسینگ که البته میدونم اشکال زیاد دارن.

رویال آیسینگ

رویال آیسینگ

رویال آیسینگ

این کوکی هم تار عنکبوتش با رویال آیسینگ درست شده. آموزش کامل این شوگر کوکی رو اینجا ببینید.

شوگر کوکی تارعنکبوت

مطالب مرتبط

34 Comments

 1. النا says:

  مهرشین جان فکر میکنم اینم مثل کرم کاسترد کاربرد زیادی داشته باشه
  و یک سوال:عزیزم برات امکان داره آموزش خمیر فوندانت رو بزاری؟

  1. النا جون آره عزیزم اینم کاربرد تزیینی زیادی داره.
   حتما فوندانت رو هم میذارم به زودی. عکسهاش آماده ست. فقط یه کم باید وقت بذارم برای پستش به زودی آپ میکنم.

 2. النا says:

  مررسی مهرشین گل 🙂

  1. خواهش النای عزیزم.

 3. عزیزم برای روی کیک هم قابل استفاده هست؟؟؟؟

  1. رویال آیسینگ به عنوان رویه کیک مناسب نیست چون وقتی می مونه شکننده است و خشک. ولی در تزیینات کوجیک روی کیک استفاده میشه گاهی. مثلا برای گل های کوچیک یا طرحهای ظریف دیگه. ولی نه به عنوان یه رویه کامل.

 4. سلام، ممنون از آموزش خوبتون. تخم مرغ خام ضرر نداره آیا؟؟؟؟

  1. سلام. راستش من خودمم موافق تخم مرغ خام نیستم. از تخم مرغ تازه و پاستوریزه و مطمئن استفاده کنید. همیشه ممکنه ریسک سالمونلا در استفاده از تخم مرغ خام باشه. بهتره خانمای باردار، بچه ها و افراد مسن استفاده نکنند.

  2. من جای دیگه خوندم که با پودرمرنگ یا پودرسفیده تخم مرغ درست شده بود.بهترازسفیده خام هست.چون خودمم همین مشکل روداشتم

   1. بله با این دو پودر هم میشه درست کرد.

 5. سلام خسته نباشید منم از سایت خوبتون میخواستم تارت درست کنم برای داخل تارت چی استفاده کنم که تارت خمیری نشه و حالت خشک رو داشاه باشه ممنون میشم راهنمایم کنید

  1. سلام.
   معمولاً برای فیلینگ تارت از کرم کاسترد یا پاتیسیر استفاده میکنند.
   میتونید از این کرم که در تارت توت فرنگی آموزش دادم به عنوان فیلینگ استفاده کنید.
   http://sarashpazbashi.com/1393/02/28/strawberry-tart/
   یا از کرم پاتیسیر
   http://sarashpazbashi.com/1392/11/11/creme-patissiere/

 6. شیرین says:

  خیلی ممنون از توضیحات جالب و جامعت مهرشین نازنین. یک سوال: میشه این رویال آیسینگ رو برای پوشش روی کیک هم به کار برد. مثل گاناش…یعنی میتونه مثل گاناش یه سطح صاف و صیقلی و زیبا روی کیکمون درست کنه؟و اینکه اگر آره آیا روی کیک خشک و بدفرم میشه یا نه؟
  پیشاپیش از پاسخ شما سپاسگزارم بانوی هنرمند 🙂

  1. نه عزیزم رویال آیسینگ برای پوشوندن کیک استفاده نمیشه. چون به شدت شکننده است و معمولاً فقط برای تزیینات کوچیک یا طراحی روی کیک استفاده میشه.
   موفق باشید.

 7. شیرین says:

  الان سوال خودم و جواب شما به اون سوال رو در سوالات دوستان دیدم. ممنون.پاسخمو گرفتم

  1. قربان شما.

 8. عزيزم ميشه براي تزيين شيريني نخود چي استفاده كنيم؟

  1. نیره جان از شدن میشه، ولی توصیه نمیکنم. چون اصلا با هم جور نیستن. طعم شیرینی نخودچی رو تحت تأثیر قرار میده.

 9. با سلام میخواستم از کوکی ورویال ایسینگ برای تم مدرسه در روز ۲۲ بهمن استفاده کنم ایا به نظر شما خوبه و یا شما پی شش نهادی ندارید؟؟؟

  1. سلام. خیلی خوبه. میتونید پرچم ایران رو نقاشی کنید. راحت و قشنگم هست.

 10. سلام روز به خیر. …من از این تزئین خیلی خوشم اومده منتها از ضررهای سفیده تخم مرغ هم میترسم. چون برای تولد یکسالگی پسرم میخوام بین مهمان ها هم کودک هست هم خانوم باردار. ….اگه با پودر آماده آیسینگ که جدیدا دیدم اینو درست کنم همین کیفیت درمیاد؟ ؟؟شما تجربه ای دارید ازش؟

  1. سلام. من شخصا امتحان نکردم ولی میدونم که کیفیت خوبی داره.

 11. سلام ، خسته نباشید ، ممنون از توضیحات خوبتون.
  میشه روی کیک رو با کامل پوشوند و تزیین روی کیک رو پر از گل های آیسینگ کرد؟؟

  1. سلام. روی کیک رو با چی پوشوند عزیزم؟
   بله میتونید گل های شکری درست کنید با آیسینگ و روی کیک بذارید.

 12. سارا says:

  سلام دستور هاتون عالیه ،شما پیج اینستا یا تلگرام هم دارید ؟؟

  1. سلام. ممنون از نگاه زیباتون.
   بله هم پیج اینستاگرام هم تلگرام سمت راست صفحه لینک شده ن.

 13. سلام.
  ببخشید!
  میشه به جای پودر قند از شکر سفید یا مخصوصا قهوه ای استفاده کرد؟؟
  به همون غلظت درمیاد؟؟

  1. سلام. باید شکرتون کاملاً پودر بشه. آسیابش کنید.
   قهوه ای فکر نمیکنم بشه. اگه بشه هم خوب رنگش تیره ست.

 14. مهرشین عزیزم‌نمیدونم کامنت من رو میبینید یا نه چون این پستتون قدیمیه…
  چقدر مفصل و با جزییات توضیح دادید رویال آیسینگ رو،از اینهمه دست و دلبازیتون برای تمام پست ها و مخصوصا این پست ممنون و سپاسگزارم🙏😊من تازه میخوام کار با رویال آیسینگ رو شروع کنم واقعا فکر نمیکردم اینقدر مبحثش پیچیده باشه،اخیرا هم کلاسای آنلاینی رو در همین زمینه دارن برگزار میکنن که بعید میدونم اولا با این جزییات آموزش بدن بعد هم بعید میدونم توی مبحث شیرینی پزی و اینطور مبحثا کلاس آنلاین نتیجه ی دلخواه رو بده ؛ البته من اینطوری فکر میکنم….
  طبق معمول و همیشه از این آموزشتونم خیلی خیلی ممنونم 😊🧡💜🙏🙏🙏

  1. ممنون از محبتتون. بله عزیزم من تمام کامنتها رو میخونم و پاسخ میدم. حتی روی پستهای خیلی قدیمی.
   سپاس از پیام زیباتون. خوشحالم که این آموزش رو دوست داشتید.
   امیدوارم براتون مفید واقع بشه.
   شاد و سلامت باشید.

 15. فاطمه says:

  سلام عزیزم خیلی ممنون از آموزش خوبتون🙏🏻🥰
  فقط ببخشید این کوکی ها رو میتونیم ارسال به جای دور کنیم؟
  مشکلی پیش نمیاد براشون؟

  1. سلام.
   فشار بهشون نیاد مشکلی پیش نمیاد. چون بلاخره رویال آیسینگ شکننده است وقتی خشک میشه.

 16. مهتاب says:

  سلام عزیزم صبح بخیر
  از پودر سفیده تخم مرغ یا پودر مرنگ کی باید استفاده کنیم طریقه درست کردن آیسینگ با پودر سفیده تخم مرغ یا مرنگ و میشه بگی؟

  1. سلام. وقت شما هم بخیر.
   پودر مرنگ معمولا روی جعبه ش طرز تهیه ش نوشته شده، باید با مقدار خیلی کمی آب مخلوط کنید.
   ارجاعتون میدم به این پست از شف طیبه عزیز:
   https://www.cheftayebeh.com/2010/12/%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%A7%D9%84-%D8%A2%DB%8C%D8%B3%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D9%88%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D9%86%DA%AF.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.